VZI Workshop Positionering afdeling Medische Technologie

Inhoud

De VZI is met meer dan 1200 leden de grootste beroepsvereniging in Nederland die zich bezighoudt met medische technologie in het ziekenhuis. De afdelingen medische technologie hebben een grote verantwoordelijkheid bij het leveren van goede zorg zoals de wetgever dat bedoelt in de Wkkgz. Goede zorg is ook veilige zorg, vandaar dat het belangrijk is om technologie in een ziekenhuis goed in te regelen.

Redenen genoeg om zeker te stellen dat de lijnverantwoordelijke voor medische technologie die verantwoordelijkheid ook echt kan dragen. Direct achter het woord verantwoordelijkheid zit immers ook het woord aansprakelijkheid. In de praktijk is dit impliciet.

Binnen ISO wordt al vele jaren gewerkt aan een standaard voor de organisatie van ‘maintenance management’ van medische apparatuur in ziekenhuizen. Deze standaard zal de vorm van een ‘Technical Specification’ krijgen (ISO/CD TS 5137 - Medical device maintenance management for Healthcare Delivery Organizations). René Drost neemt namens de NEN deel aan deze internationale werkgroep. De verwachting is dat de standaard begin 2026 wordt gepubliceerd. 

Op 26 juni en 3 juli 2025 zijn we met een aantal hoofden medische technologie in gesprek gegaan over de eisen aan de rol van hoofd medische technologie in ziekenhuizen. Hoe zorg je voor veilige en goed onderhouden medische apparatuur en bedien je gelijktijdig ook de zorgafdelingen als die aanvullende wensen hebben.

Op donderdag 12 februari 2026 vindt de derde workshop plaats. Je kunt je aanmelden.

We gaan dan met een aantal hoofden medische technologie actief in gesprek over de eisen aan de rol van hoofd medische technologie in ziekenhuizen. Principiële vragen komen aan bod, zoals: wat vinden we nu eigenlijk het primaire doel van de afdeling: is dat het plegen van onderhoud of is het de zorg bedienen (of allebei)? En wat betekent dat voor je planning? Wie is eigenaar van de apparatuur? Wie is verantwoordelijk voor het beheersen van de risico's? Wie is verantwoordelijk voor de beslissing om al dan niet uit te besteden aan een externe partij en wie is er dan verantwoordelijk voor de kwaliteit van het werk? In de praktijk ligt dit in ieder ziekenhuis net even anders.

De context wordt hierbij gevormd door de Medical Device Regulation, de hiervoor genoemde nieuwe ISO standaard, het convenant veilige toepassing van medische technologie en het kwaliteitsregister van de VZI.

Voorafgaand aan de workshop krijg je een vragenlijst ter voorbereiding van jezelf en van de trainer. Aan het eind van de workshop heb je een model waarin je de keuzes binnen je eigen ziekenhuis kunt invullen. Het model geeft je een beeld van benodigde capaciteit voor de inventaris aan medische apparatuur in je ziekenhuis.

Trainingsdoeleinden

Onderbouwing van de positie van de afdeling in het ziekenhuis: kwalitatief en kwantitatief

Doelgroep

Hoofden Medische Technologie/Techniek, teamleiders MT. Het is belangrijk dat aangemelde kandidaten voor deze training deze rol in de zorginstelling hebben.

Programma

13.15 uur   Inloop met koffie/thee
13.30 uur   Workshop
17.00 uur   Einde

Door wie?

De training wordt gegeven door René Drost, NAMCO
(VZI Werkgroep Praktijkgids Instandhouding)

VZI Kwaliteitsregister

Er wordt accreditatie aangevraagd bij het VZI Kwaliteitsregister.

  • Inschrijving: Leden

    € 330,00
    VZI leden

    08-12-2025 00:00 t/m
    10-02-2026 17:00

  • Inschrijving: Niet leden

    € 385,00
    Niet-leden

    08-12-2025 00:00 t/m
    10-02-2026 17:00